×
Kurumsal

Geoclay
Hakkında

Geoclay Madencilik, 2013 yılından itibaren almış olduğu maden arama ruhsatları ve akabinde işletmeye aldığı bentonit ocaklarından ürettiği ham bentoniti 2017 yılının ilk çeyreğinde yapmış olduğu tesis yatırımları ile tam entegrasyon sağlayarak, 29 yıllık sanayicilik deneyiminin de katkılarıyla tüketicinin kullanabileceği nihai ürün olarak üretmeye başlamıştır.

Grup bünyesinde bulunan firmalarımız olan Geoplas ve Geocarpet ile birlikte Ankara’nın batısındaki Başkent OSB’ de, toplam 60.000 m²'lik alanda, 1990 yılından itibaren, 400 kişilik deneyimli kadrosu ile üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Grup bünyesinde bulunan güçlü AR-GE kadrosu ile geosentetik kil örtü ve mevcut bentonit sahalarının kullanım alanlarının belirlenmesi konusunda yapılan laboratuvar çalışmaları ile kaynakların en iyi şekilde kullanılması, üretim sürecinde ise sürekli iyileştirmeler yaparak sürdürülebilir ve rekabetçi madencilik yapmak şirketimizin temel ilkesidir.

Halen firmamız dünyanın dört bir yanına 30’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Tarihçe

Dünden Bugüne
Geoclay

Üretim Tesisleri

Maden İşletmelerimiz
ve Arama Faaliyetleri

Ülkemizde Karadeniz’de Ünye, Fatsa ve Ordu, Orta Anadolu’ da Çankırı, Yozgat, Ankara - Kalecik, Tokat - Reşadiye ile Trakya’da Edirne ve Tekirdağ bölgelerinde bulunan bentonit yatakları oldukça kaliteli ve rezerv açısından dünyada önemli bir paya sahiptir.

Şirketimizin Çankırı - Çerkeş ve Yozgat’ ta olmak üzere iki adet işletme ruhsatlı, Tokat - Reşadiye ve Tekirdağ’da bulunan iki adet arama ruhsatlı bentonit sahası bulunmaktadır. Çankırı - Çerkeş bölgesinde yapılan karotlu sondaj çalışmaları sonucu kedi kumu kalitesi ile sondaj ve döküm sektörü ihtiyaçlarını karşılayacak kalitede rezerv tespit edilmiştir. Bununla birlikte Yozgat’taki işletme ruhsatlı sahamızda da kedi kumu ve geosentetik ürünlere uygun kalitede rezerv tespit edilmiştir. Arama ruhsatlı sahalarımızda rezerv ve kalite belirlenmesine bununla birlikte Türkiye’nin farklı bölgelerinde potansiyel sahaların bulunması hedefiyle çalışmalarımız devam etmektedir.

Karotlu sondajlardan elde edilen kalite sonuçlarına bağlı kalınarak ocaklarımızda açık işletme yöntemi ile selektif üretim yapılmaktadır. Oluşturulan Kalite Yönetim Sistemi prosedürlerine bağlı kalarak üretimi yapılan tüm stokların ocaklardan tesisimize sevk edilmeden önce tüm kalite kontrol testleri tamamlanır, kabul kriterlerini karşılayan stokların sevkiyatı yapılır.


Üretim Tesisleri

Bentonit İşleme
Tesisimiz

Açık işletme yöntemi ile seçimli madencilik yapılarak üretilen ham bentonit, Ankara - Temelli'de bulunan 6 ton/saat tüvenan cevher kapasiteli tesisimize sevk edilir. Girdi kontrolleri yapılan ham bentonit uluslararası kalite standartları, kalite planları ve ürün özellikleri dikkate alınarak tesisimizde granül olarak yarı mamul şeklinde üretilir.

Oluşturulan Kalite Yönetim Sistemi ile üretim esnasında ve laboratuvarda yapılan kalite kontrol testleri sonucu izlenebilirlik sağlanmakta ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulması hedeflenmektedir.

Üretim Tesisleri

Bentonit İşleme

Bentonit kurutma tesisimizde 1 tonluk büyük çuvallarda 0,7 - 2,5 mm, 0,7 - 4,0 mm ve 2,5 - 4,0 mm ebatlarında olmak üzere üç farklı renkte granül kedi kumu üretilmektedir. Bunun yanı sıra 5 kg, 10 kg ve 15 kg'lık polietilen torbalarda direkt olarak son kullanıcıya sunulan kedi kumu ürünlerinin paketlemesi de yapılmaktadır.

Tesisimizde ayrıca grup şirketimiz olan Geoplas’ın Geobent markalı geosentetik kil örtü üretimini sağlayacak bentonit ihtiyacını karşılayan üretim yapılmaktadır.

Ayrıca sondaj ve döküm sektörünün ihtiyacını karşılamak için kurutma tesisinde işlenen granül bentonit öğütme tesisimizde ilgili standartlara bağlı kalarak ve pazar talepleri de dikkate alınarak mikronize ürün olarak üretilir.

İletişim